Piękne krajobrazy Drawieńskiego Parku Narodowego
Malownicza dolina rzeki Drawy, krystalicznie czyste jeziora zagubione wśród wiekowych lasów oraz unikatowa fauna i flora – to wszystko znajdziecie Państwo w Drawieńskim Parku Narodowym, na terenie którego znajduje się gospodarstwo Drawnik.
Miłośnicy pieszych wędrówek, kajakarstwa, nieskazitelnej przyrody – poczują się jak u siebie. Okoliczne lasy to także raj dla grzybiarzy. Wśród grzybów nie brakuje maślaków, prawdziwków, kurek i podgrzybków – które są na wyciągnięcie ręki.
Drawieński Park Narodowy utworzony został w 1990 roku. Jest jednym z najcenniejszym z europejskich obiektów przyrodniczych. Mamy tu lasy sosnowe, bukowe i grabowe. Nierzadko rosną tu drzewa 300-450-letnie.
Rzeka Drawa to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych w Polsce szlaków kajakowych. W młodości pływał nim papież Jan Paweł II. To tutaj odprawiał msze, robiąc ołtarz z kajaka i krzyż z wioseł. Rzeka ma prawie 200 km długości, a średni spadek wynosi około 61 proc. Przez co momentami przypomina rwące górskie potoki. Wędkarze i rybacy wybierają Drawę, bo rzeka jest wyjątkowo szczodra. Najczęściej spotykane są pstrągi, sumy i miętusy. W pobliżu rzek żeruje również wydra – zwierzę herbowe Parku. W Drawnie rzeka przepływa przez jeziora Grażyna i Adamowo. Drawa była wykorzystywana jako szlak żeglugowy od XIV wieku.
Drawno ze względu na swój wyjątkowy klimat nazywane jest naturalnym sanatorium. Niemiecki Cesarz Wilhelm II podniósł miasto do rangi Uzdrowiska Klimatycznego, które położone jest w Drawieńskim Parku Narodowym. Ogromne znaczenie mają źródła artezyjskie, na bazie których przygotowywane są najbardziej unikatowe na świecie kąpiele w Kadziach Cysterskich. Kąpiele u zakonników cieszą się rosnącym zainteresowaniem i leczą wiele dolegliwości, a opróćz tego oczyszczają organizm.
Miłośnicy pieszych wycieczek i fani Nordic Walking także znajdą coś dla siebie. Puszcza Drawska oferuje sieć szlaków pieszych, rowerowych i konnych o długości 100 km, co zachęca turystówdo wycieczek.
Najpopularniejsze szlaki rowerowe to:
Drawno – Dominikowo – Nowa Korytnica. Długość: 18,8 km
Rekreacyjny szlak wśród Jezior Dominikowskich. Idealny dla rodzin z dziećmi.
Zatom – Moczele – Głusko. Długość: 16,1 km
Stosunkowo łatwa trasa wdłuż rzeki Drawy i lasów bukowych. Na szlaku wiele pomników przyrody.
Dookoła jezior drawieńskich. Długość: 13,8 km
Idelany szlak na niedzielny wypoczynek. Trasa biegnie wdłuż dwóch drawieńskich jezior: Grażyna i Adamowo.
Walory przyrodnicze można podziwiać jeżdżąc konno. Udostępniene są trzy szlaki: „Zatom” i „Drawnik – Zatom”. Obie trasy mają ok. 7 km.
Turystyka to jednak nie tylko sport i rekreacja. W regionie nie brakuje również unikatowych zabytków. Najciekawszym zabytkiem przemysłu na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego jest elektrownia „Kamienna” z 1903 r.
Atrakcją Drawna są studnie artezyjskie z XVII i XIX w. W 1945 r. kiedy zakończyła się II wojna światowa na terenie obecnego Drawieńskiego Parku Narodowego pozostało wiele opuszczonych osad leśnych a przy nich cmentarze. Dla cmentarzy Puszczy Drawskiej charakterystyczne są nagrobki w kształcie ściętego pnia drzewa. Za stadionem miejskim został usytuowany Kamień Pojednania polsko-niemieckiego z pamiątkową tablicą poświęconą pamięci i porozumieniu pomiędzy naszymi narodami. Fani tajemnic i poszukiwacze skarbów na pewno nie przejdą obojętnie obok ruin Zamku Wedlów z 1296 r. Zachowana budowla jest świadectwem burzliwej i ciekawej historii rodu i miasta. W Drawnie można także zwiedzić kościół parafialny p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pierwsze wzmianki historyczne o istnieniu kościoła z XII w. Elementem zabytkowym kościoła jest drewniana chrzcielnica pochodząca z XIX w.
W Dominikowie turyści mogą zobaczyć kościół romański z kamienia polnego z początku XIV. i dzwon z 1630 roku. Oprócz tego znajduje się tu cmentarz ze starą kaplicą i kilkoma niemieckimi grobami.
W Barnimiu można zwiedzić kościół z kamieni polnych z XII w. Do kościoła przylega drewniana wieża i dzwonnica z XVIII w. Wewnątrz kościoła znajdują się: renesansowa ambona z 1600 roku, ołtarz główny z 1608 r., neogotycka chrzcielnica z końca XIX.
O specyfice tego regionu świadczą niepozorne na pierwszy rzut oka obiekty rozproszone w Puszczy Drawskiej, takie jak: ogrodzenia wokół zabudowań (typowe dla regionu są płoty sztachetowe bez podmurówki), kamienne drogowskazy czy drewniane kapliczki przydrożne w kształcie słupa. Jedna z nich znajduje się 200 metrów od Dworu Drawnik. Turyści czasem zapalają tu lampkę, szukają refleksji.
Więcej informacji o zabytkach i regionie:
Piękne krajobrazy Drawieńskiego Parku Narodowego